گرافیک ویدیومبانی ویدیو

فیلم با ویدیو چه فرقی دارد؟

فیلم یا ویدیو؟

فیلم بر روی نگاتیو ضبط می‌شود و در صنعت سینما استفاده می‌شود. انسان می‌تواند تک تک عکس‌های تشکیل دهنده‌ی فیلم را از نزدیک ببیند. اگر مانند کاردستی‌هایی که در کودکی می‌ساختیم، عکس هایی را پشت سر هم بگونه‌ای منظم از جلو چشم رد کنید که حداقل 46 تای آنها در یک ثانیه عبور کنند، چشم انسان متوجه تکه تکه بودنشان نمی‌شود و آنها را پیوسته می‌بیند. این عدد 46 را توماس ادیسون معروف کشف کرده است.

به هر کدام از آن قطعات عکس مانند، یک فریم گفته می‌شود. به قطعات تشکیل دهنده‌ی ویدیو هم فریم گفته می‌شود اما ویدئو بر روی مدیاهایی بصورت دیجیتال ضبط می‌شود. از مموری و دیسک گرفته تا هارد که در نتیجه نمی‌توان فریم ها را بصورت فیزیکی پیدا و تماشا کرد. تعداد این فریم‌ها در یک ثانیه فیلم با یک ثانیه ویدئو هم متفاوت است و باعث شده که دوربین‌هایشان هم متفاوت باشند.

انیمیشن فلیپ بوک
انیمیشن شست انگشتی

به هر کدام از آن قطعات عکس مانند، یک فریم گفته می‌شود. به قطعات تشکیل دهنده‌ی ویدئو هم فریم گفته می‌شود اما ویدئو بر روی مدیاهایی بصورت دیجیتال ضبط می‌شود. از مموری و دیسک گرفته تا هارد که در نتیجه نمی‌توان فریم ها را بصورت فیزیکی پیدا و تماشا کرد. تعداد این فریم‌ها در یک ثانیه فیلم با یک ثانیه ویدئو هم متفاوت است و باعث شده که دوربین‌هایشان هم متفاوت باشند.

فریم در فیلم

طبق استاندارد، در هر ثانیه فیلم حداقل 24 فریم وجود دارد درحالیکه پیش‌تر گفته شد حداقل تعداد فریم برای پیوسته دیده شدن یک فیلم توسط چشم انسان 46 فریم است. تفاوت این دو عدد چگونه قابل توجیه است؟

در اوایل قرن بیستم، بدلیل هزینه بر بودن تامین مواد مصرفی برای رعایت آن عدد 46، به فکر چاره افتادند. آنها متوجه یک خطای دید در سیستم بینایی انسان شدند که با استفاده از آن می‌توانستند سه تصویر را پشت سر هم نشان دهند. لذا با 16 فریم که هر کدام به اندازه‌ی 3 فریم نشان داده می‌شدند، یعنی با 48 فریم مساله حل شد. این 16 فریم برای همه در هنگام ضبط فیلم‌های صامت (بی صدا) مرسوم شده بود؛ تا زمانیکه پای ضبط صدا به میان آمد. در آن زمان بدلایلی مجبور شدند عدد 24 را انتخاب کنند و لذا از سال 1929 به بعد یک ثانیه فیلم حاوی 24 فریم است. این عدد توسط انجمن مهندسی تلویزیون و تصاویر متحرک (SMPTE) و با سنجه‌ی FPS یا همان فریم بر ثانیه استاندارد شد. (FPS = Frame Per Second)

البته با رشد تکنولوژی نرخ فریم های بالاتری هم استفاده شد. مثلا فیلم Hobbit در سال 2012 با 48 FPS ضبط شد.

اما ویدیو بدلایل فنی که به فرکانس برق شهر در کشورها مربوط است، حداقل 25 فریم دارد. یعنی در کشورهایی که فرکانس برق شهری آنها مانند ایران 50 هرتز است، ویدیوها بصورت 25 فریم ضبط و پخش می‌شوند. اما در کشورهایی که فرکانس برق شهری آنها 60 هرتز است ویدئوها بصورت 30 فریم هستند.

در ویدئوی دیجیتال نیز رشد تکنولوژی اتفاق افتاده است و برای بیان جزئیات در تصویر ویدیو، استانداردهای با نرخ فریم بالاتری ارائه شده‌اند. مثلا تصویر HD نرخ فریم 50 و 60 FPS دارد و یوتیوب از سال 2014 امکان آپلود آنرا فراهم کرده است. جالب است بدانید که این عدد تا FPS 120 برای UHDTV هم بالا رفته است. انواع این استانداردها را می توانید اینجا ببینید.

حالا بار دیگر به عکس اول نگاه کنید. واقعیت این است که آن عکس، یک پارادوکس را نشان می دهد. چون از ضبط فیلم با 24 FPS انتشار آن بر روی آپارات، یوتیوب و … یا حتی ذخیره‌ی آن بر روی ذخیره سازها، فاصله زیاد است. حالا دیگر می‌دانیم که اول باید فرآیند تبدیل فیلم به ویدیوی دیجیتال که یک کار کاملا تخصصی است، انجام شود تا نرخ فریم فیلم به نرخ فریم ویدیو تبدیل شود و سپس سایر مراحل صورت پذیرد.

در این فرآیند اولین نکته تعیین تعداد بیت لازم برای دیجیتال سازی است. یعنی هر فریم با چند بیت معنا می‌شود؟ امروزه برای ویدیوهای HD معمولا از 24 بیت به بالا استفاده می‌شود.

 

حجم یک فایل ویدیویی چگونه بدست می‌آید؟

حالا که به موضوع نرخ فریم اشاره شد، فرصت خوبی است که به محاسبه‌ی نرخ بیت و حجم یک ویدیو هم بپردازیم. اعداد مهمی که برای ذخیره‌سازی، ارسال، پخش بر بستر وب، اجاره‌ی هاست و … تعیین کننده هستند.

8192 / (نرخ فریم* رزولوشن* تعداد بیت) = حجم یک ثانیه ویدیو بر حسب کیلوبایت

با افزایش رزولوشن در فرمت های HD و حتی بالاتر از آن؛ حاصل فرمول فوق، اعداد بزرگی می‌شود که ذخیره و انتشار آنها به هزینه کردن برای سخت افزارهای قذرتمند و اتلاف انرژی فراوان نیازمند است. لذا می‌بایست برای کاهش حجم فیلم و ویدیو اقدامی صورت گیرد. نام این اقدام فشرده‌سازی فیلم و ویدیو است.

 

 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

مفید بودن

User Rating: 3.9 ( 2 votes)
نمایش بیشتر

رضا مازندرانی

از خوندن تکنولوژی رسانه در دانشگاه بجای هنر ناراضی نیستم چون ویدیومارکتینگ تلفیقی از هنر، تکنیک و بازاریابیه. چیزی که تمرکز کامل روش باعث شده لذتبخش ترین روزهای کاریم در 20 سال گذشته رقم بخوره. مدیریت محتوای وبسایت یک ویدیومارکتر و شبکه‌های اجتماعیش با منه

نوشته های مشابه

انتشار یافته: 4
 1. سلام 🙂
  خیلی دوست داشتم در این مطلب در مورد تفاوت کنتراست بین فیلم(متریال سلولویید) و ویدیو (متریال دیجیتال) هم صحبت می شد
  بر اساس آزمایش های کلی و با توجه به تمامی پیشرفت های انجام شده در زمینه ویدیو (دیجیتال) اگر کنتراست در فیلم(سلولویید) را بین 1 تا 100 در نظر بگیریم که برای چشم هم قابل دیدن باشد، در ویدیو نهایت این کنتراست که قابل ضبط هست میتواند بین 3تا 70 را پوشش دهد و بخشی از کنتراست در ویدیو با تمامی نورپردازی های کاملا حرفه ای از بین می رود. البته با بعضی از تکنیک های موجود در زمینه تصحیح رنگ و ضبط ویدیویی مانند ضبط به صورت RAW که هر فریم کاملا به صورت خام ضبط می شوند، و هر پیکسل از تصویر دیجیتال میتواند مورد تصحیح قرار گیرد این مشکل به حداقل رسیده است اما باز هم در ضبط دیجیتال با کاهش کنتراست مواجه هستیم.
  و یک موضوع خیلی مهم، دیافراگم دوربین در بازه بین 4 و 5.6 میتواند بسیاری از سایه ها را کم کند و این یعنی کاهش بیشتر کنتراست! در بسیاری از ضبط های استودیویی یا خارج از استودیو که با سایه های زیادی براثر مشکل نورپردازی مواجهیم کافیست حجم نور به گونه ای تنظیم کنیم که دیافراگم در بازه بالا قرار گیرد که کمترین مشکل سایه را داشته باشیم.

  1. رضا مازندرانی
    
    
   1399/08/30 - 9:24

   سلام
   بله نکات بسیار درست و کابردی رو ذکر کردید
   در این محتوا از این زاویه به موضوع نگاه نکردم و صرفا موضوع ساختار فنی مد نظر بوده اما لطف دوستانی چون شما و بازخوردها نشون میده این محتوا ظرفیت آپدیت شدن بصورت جامع رو داره
   بنابراین به زودی آپدیت خواهد شد
   از لطف شما بسیار ممنونم

 2.  
   
  1399/08/29 - 11:18

  نگارش شما بسیار خوبه و لذت بردم.
  در این مقاله بهتر بود که جواب سوالی که مطرح کردید رو جایی از مطلب به صورت خاص ارائه می کردید. مثلا در یک کادر متمایز از بقیه متن.

  1. رضا مازندرانی
    
    
   1399/08/30 - 9:10

   از لطف شما سپاسگزام. خوشحالم که دوستش داشتین
   این محتوا در حال آپدیته و حتما پیشنهاد خوب و درست شما رو اجرا خواهم کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
دکمه بازگشت به بالا
عضویت در خبرنامه